Když tvoření je moření

Co dělat když inspirace nepřichází? Když odkládáte Tvůrčí činnosti nebo před nimi vždy upřednostníte rutinní úkoly?

Připadáte si k ničemu, stále Vaše vize a sny stále odsouváte, děláte místo toho jiné „veledůležité“ činnosti – už jste uklidili celý byt , uvařili, vypravili děti do školy a vypadá to, že konečně začnete … a ne. Ještě okna jsou špinavá – přece takhle knihu nelze psát.. pokud mám tak strašný výhled. Tak ano, okna už jsou umytá, takže začínáme.. ale teď mám vlastně trochu hlad.. ta okna – to byla fuška, jsem se úplně vyčerpal/a. Tak jídlo a ještě malý odpočinek… A pak už začnu.. Spousta lidí se v tomto odstavci poznává. Jste to i Vy?

Jeee, to už je zase ten bídný večer? Co jsem to dnes vlastně chtěl/a? Ach ano, napsat kus knihy, namalovat obraz, vytvořit ten skvělý scénář co ho nosím v hlavě moře let.

Přemýšleli jste někdy, co je za každým článkem, obrazem, tancem, sochou či plastikou práce? Že to není jenom samotné dílo ale i hodiny frustrace, vnitřního přemlouvání, nenaplněných slibů, zakoušení komplexů a naříkání různých vnitřních hlasů – „To nezvládneš“, „Ani se nesnaž, jiní to udělají lépe než Ty“ atd.

Cesta z tohoto zamotaného kruhu není někdy snadná. Například se nám zdá, že máme skvělé myšlenky, tak dlouho je máme v hlavě, těšíme se, že až to dáme na papír, bude to prostě bomba a potom – ne a ne to na ten papír dát, to jsou pořád nějaké výmluvy, prostě to nejde.

A proč to vlastně nejde? Pro slepičí kvoč! Už o tom ani nechceme mluvit, co je komu po tom.. já to prostě jednou zvládnu, ale ne teď! Teď ještě není ta chvíle, teď je ještě moc brzy, vše musí uzrát a …

POJĎTE ŽÍT VAŠE SNY.

A rada zní – udělejte první krok. Malý, klidně i nejistý, rozkolísaný první krok. Prostě jakýkoli krok!!!!

V žádném případě dokonalý krok, o dokonalost tady nejde, jde jenom o pohyb z místa. A proč? V novém místě, kam se posunu, to bude jiné. Budu mít jiný rozhled, můžu třeba vidět i trochu lépe na cestu a k cíli a HLAVNĚ – budu mít ze sebe RADOST. Radost z posunu, radost ze sebe.

Někdo říká, že radost v tomto procesu moc nemá. Chtěl napsat 20 stránek a napsal jenom 3 – tak z čeho mít radost, je to bída. TAKŽE – pokud radost nemáte.. naučte se ji mít. Stojí to za to. Otevřete se pozitivním prožitkům a emocím. Život je o rozhodnutích a když se k sobě radost a spokojenost rozhodnete pustit a otevřete pro ně dveře, buďte si jisti, že tyto dvě pozitivní dámy rády vstoupí.

A pro ty, kteří jsou stále uvízlí, nabízím malé cvičení.

Soustřeďte se na situaci, která je pro Vás těžko řešitelná. Napište si na volný list papíru, o co se jedná. Například chci dát volný průchod mojí kreativitě.

Dále se soustřeďte na to, jak má situace vypadat po novu, tak abyste byli spokojení. A buďte nároční. Nechte ruku psát a dát dohromady, jak to bude vypadat. Napište si otevřeně, jak situace bude vypadat a jak se v ní Vy budete cítit.

A teď JAK na to? Jak se TAM dostat?

Zapište si co nejvíce odpovědí na tuto otázku . Nechte ruku volně psát, co Vás na napadne, čím méně do toho zapojíte logické uvažování tím lépe.

Níže uvádím pár odpovědí pár lidí, se kterými jsem toto cvičení dělala (otázka byla, jak být více kreativní)

 • Budu každý den psát krátký článeček – co mě napadne – něco jako deník
 • Budu tančit, zpívat, nechám tělo dělat, co chce.
 • Budu se o tělo dobře starat (zdravá výživa, cvičení) tak, aby bylo lehké
 • Povedu pozitivní vnitřní dialog – moje vnitřní hlasy budou vyjadřovat lásku k sobě
 • Nebudu neustále cenzurovat co dělám – každé svoje dítě – produkt přivítám s nadšením
 • Budu se včas odhazovat nepotřebné myšlenky
 • Budu kreslit
 • Odvážím se vyrábět šperky a experimentovat s barvami
 • Najdu si lidi, kterým budu svoje dílo ukazovat a budu si říkat o zpětnou vazbu
 • Požádám vyšší síly o podporu v mém konání
 • Spojím se s přírodou
 • S radostí vždy budu vítat výsledky své práce, hned je vyfotím a vystavím na web, abych se podělila
 • Zapojím intuici
 • Budu si představovat jak věci jdou, ne jak nejdou

A jaké by byly Vaše odpovědi? Nechte se unést .. zkuste moc nepřemýšlet .. jenom psát.

Přidat komentář